NRF24L01 Module 2.4G Wireless Communication
৳150.00 ৳150.00
Out of Stock
Currently Unavailable
  • sold: 20 items
  • Stock:0 Items In Stock
NRF24L01 is a work in the 2.4-2.5GHz worldwide ISM band single-chip transceiver, wireless transceiver, including: the frequency generator the enhanced SchockBurstTM mode controller power amplifier crystal amplifier modulator demodulator output power channel selection and protocol set by the SPI interface to set a very low current consumption, lower current consumption mode 12.3mA Power-down mode and standby mode when in transmit mode emission power 6dBm when current consumption is 9.0mA acceptance model.
Ball to open ISM band maximum 0dBm transmit power, license-exempt use. The open 100 meters!
Support six channels of data reception
(1) low operating voltage: 1.9 ~~ 3.6V low-voltage
4 ultra-compact: built-in 2.4GHz antenna compact 15x29mm (including antenna)
  • Address: Saidabad Wasa Rd, Dhaka 1204
  • Contact Seller:+8801687-192610
Rating
97%
Ship on time
100%
Chat response
95%
Customer questions & answers
Customer reviews
4.8 out of 5
5 star
50%
4 star
25%
3 star
45%
2 star
65%
1 star
85%